המלצות מד"א לצום קל

כבכל שנה, מפרסם ארגון מד"א את הנחיותיו לצום עבור הקהל הרחב , במד"א מטפלים מדי שנה בעשרות קריאות ביום הצום וממליצים לציבור לצום בזהירות

ליאת עפרי ו08/08/2011

(צילום: מוטי בוקצין - זקא)

לקראת צום תשעה באב שיחול מחר בערב, מפרסם ארגון מד"א הנחיות לציבור הצמים על מנת שאלה יוכלו לעבור את הצום בשלום ולא יזדקקו לטיפול רפואי. מדי שנה, מטפלים מתנדבי ועובדי מד"א בעשרות קריאות של נפגעי התייבשות והתעלפויות כתוצאה מהצום ומהחום הכבד השורר בעונה זו.

השנה, יחל צום ט' באב ביום שני (08 באוגוסט 2011) בשעה 19:32 ויסתיים למחרת בשעה 19:59.כבכל שנה, גם השנה צוותי פאראמדיקים וניידות טיפול נמרץ יאבטחו את המתפללים הרבים שיגיעו לרחבת הכותל המערבי בירושלים.

 כך תעברו את הצום בשלום:

ארוחה מפסקת - בכדי להקל על הצום, יש להקפיד על שתייה מרובה לפני תחילת הצום. יש לשתות לפחות ליטר וחצי של נוזלים ולהפחית את שתיית המשקאות המכילים קפאין (קפה, קקאו, קולה, תה). כמו כן, מומלץ להימנע משתיית משקאות מתוקים המגבירים תחושת צמא ולהימנע ממאכלים מלוחים במיוחד, דוגמת חמוצים ופיצוחים הגורמים לספיחת נוזלים ולצמא. על ילדים שאינם רגילים לצום ואינם נחים במהלך הצום, להקפיד על שתייה מספקת ושהות באזורים מוצלים במהלך הצום. במהלך הארוחה המפסקת, מומלץ לשלב מכל קבוצות המזון, פחמימות מורכבות עם חלבונים וירקות, היוצרות תחושת שובע לזמן רב יותר.

חולים וקשישים: מד"א ממליץ לחולים ולקשישים להתייעץ עם רופא לפני הצום. על חולים הסובלים מאי ספיקת כליות, ממחלות לב, טרשת עורקים, בעיות בעורקים כליליים, חולי סרטן, מושתלי כליות, לב או כבד להמשיך ליטול תרופות כבשגרה, בשל החשש שהמחלה תחמיר עקב הפסקת נטילת התרופות. כך גם הסובלים מסוכרת, לחץ דם גבוה, אפילפסיה, בלוטת התריס ומחלות כליות וכבד.

נשים בהריון: מד"א אינו ממליץ לנשים הנמצאות בשליש האחרון להריון לצום. צום בכל שלב אחר של ההריון אפשרי לאחר התייעצות עם הרופא המטפל.

פגיעת תפקוד כליות: עקב הימנעות משתייה במהלך הצום, עלולות להיווצר בגופנו אבנים בכליות. מדובר בבעיה נפוצה, המתגלה לרוב בעיתות צום. הסימנים הראשונים לפגיעה במערכות הגוף בשל חוסר נוזלים הם כאבי ראש, טשטוש ראייה ובשלב חמור יותר קשיים במתן השתן ופגיעה במערכות בגוף האחרות. לצמים מומלץ להישאר במקומות מוצלים, ממוזגים ומרווחים.

התייבשות: על פי תחזית מזג-האוויר, צפויים לשרור במהלך הצום תנאי חום כבד. טמפרטורות גבוהות, שהייה בחום והימנעות משתייה ומזון עלולים לסכן את הצמים. בכל מקרה בו מורגשת חולשה כללית ומופיעים סימני התייבשות, כאבים בחזה, הזעה מוגברת או קשיי נשימה, יש להזעיק במהירות את מד"א בטלפון החירום - 101.

יציאת הצום - מומלץ לשבור את הצום בארוחה קלה. להתחיל בשתייה פושרת (לא חמה מידי) מלווה בפרוסת עוגה פשוטה או שתי פרוסות לחם עם גבינה. לאחר כשעה ניתן לאכול ארוחה קלה.

מנכ"ל מד"א, רמ"ג אלי בין: "צוותי מד"א עומדים הכן כבכל שנה לפגיעות האפשריות הנובעות מהצום המתקיים בתנאי חום כבד. אני ממליץ לציבור לשהות במרחבים ממוזגים במהלך הצום ולהימנע ככל האפשר מפעילות פיזית מאומצת. מד"א יעמוד לשירות הציבור, כבכל יום אחר בשנה, ויטפל בכל קריאה שתגיע אליו".

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.

כל הזכויות שמורות ל"דתי לי" | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | נבנה ועוצב ע"י מקומונטים בע"מ | אחסון ע"י HTTP | הפוך לדף הבית | RSS